Temat dbałości o jamę ustną jest w naszym kraju bardzo często pomijany. Statystyki grzmią, że co drugi Polak odwiedza gabinet dentystyczny raz na kilka lat. Zatrważające są także dane dotyczące stanu uzębienia dzieci w wieku szkolnym. Wciąż za mało mówi się o profilaktyce chorób jamy ustnej. Kiedyś w każdej polskiej szkole mieścił się gabinet dentystyczny. Obecnie takich miejsc w placówkach oświatowych jest coraz mniej i niedługo będzie je można policzyć na palcach jednej ręki. Państwowa stomatologia była dobrym rozwiązaniem, bo przecież nie wszystkie rodziny stać na prywatnego dentystę. Dentysta to nie tylko lekarz badający stan naszego uzębienia, ale także osoba odpowiedzialna za przekazywanie wiedzy, w jaki sposób odpowiednio dbać o zęby i dziąsła. To dzięki jego poradom już najmłodsi będą w stanie wybrać dla siebie odpowiednie szczoteczki do zębów. To z pewnością w przyszłości będzie skutkowało pozytywnie. Dentyści powinni uczulić najmłodszych, a także ich rodziców na to, że szczotkowanie zębów powinno odbywać się nie przez minutę, ale przez co najmniej 10 minut, każdego dnia, dwa razy dziennie. Najważniejsze by cała rodzina wypracowała w sobie zdrowy nawyk dbania o zęby i świadomej ich pielęgnacji. Jeśli chodzi o klasyczne szczoteczki do zębów – powinny być przed pierwszym użyciem odparzone wrzątkiem, by nie podrażniały dziąseł zbyt mocno. Każdy domownik powinien własną szczoteczkę przechowywać we własnym kubeczku, którym płucze jamę ustną tuż po szczotkowaniu zębów.

 

Szczotkowanie zębów

 

Mycie zębów w formie tradycyjnej dla wielu dzieci okazuje się być nudziarstwem i katorgą. Prawda jest taka, iż większość nudnych zabiegów pielęgnacyjnych w praktyce ma zbawienny wpływ na stan naszego zdrowia i trzeba o tym pamiętać. Zwykłe szczoteczki do zębów zastępują coraz popularniejsze szczoteczki elektryczne. Każda tego typu szczoteczka posiada szereg wymiennych końcówek. Niektóre rodziny korzystają z jednej szczoteczki elektrycznej, ale każdy członek posiada własną końcówkę, którą na czas szczotkowania ustawia w mechanizmie. Największą zaletą takiego zastosowania jest to, że w łazience szczoteczki nie zajmują zbyt wiele miejsca, a w przypadku pięcioosobowej rodziny da się to odczuć. Dbanie o idealny stan zębów nie polega jedynie na szczotkowaniu. Im więcej kosmetyków do pielęgnacji jamy ustnej używamy, tym lepiej dla nas i naszego uśmiechu. Produkty listerine polecić możemy wszystkim, którym zależy na tym, aby cieszyć się nienagannym i pełnym uśmiechem przez bardzo długi czas.

Dowiedz się więcej o Listerine: https://www.listerine.pl/

Oprócz szczoteczek warto dbać o zęby za pomocą nici dentystycznych. Nawet najlepsza szczoteczka nie dotrze wszędzie, a przestrzenie między zębowe to prawdziwy raj dla odkładających się zarazków i bakterii. Wiele past do zębów ma w swoich strukturach składniki wybielające. Raz na jakiś czas warto nabyć jednak preparaty wybielające domowego użytku, bez problemu dostępne w aptekach. Podkreślą one dodatkowo biel naszego uśmiechu, a na dodatek wzmocnią ochronę szkliwa. Różnicę w kolorze uśmiechu widać już po kilku dniach stosowania kuracji wybielającej. Nowoczesne produkty do pielęgnacji zębów powinny jeszcze bardziej zachęcić osoby w każdym wieku do dbania o stan jamy ustnej. Wiadomo, że problemy z zębami i liczne zaniedbania mogą przyczynić się do pogorszenia stanu pracy narządów wewnętrznych oraz ogólnej kondycji fizycznej. Pamiętajmy także o regularnych wizytach u dentysty, przynajmniej raz na pół roku, a jeśli mamy zęby wrażliwe na temperaturę oraz słabe dziąsła – odwiedzajmy gabinet dentystyczny nawet częściej. Żadna proteza nie zastąpi naturalnego uśmiechu.