Soczewki kontaktowe na stałe poprawiły jakość życia tym, którzy nie chcą lub nie mogą nosić okularów na co dzień. Dla tych, którzy jeszcze wahają się przed ich wyborem, istotne mogą być informacje o rodzajach soczewek kontaktowych. Nie tylko ułatwi to decyzję o ich ewentualnym zakupie, ale także pozwoli dobrać soczewki dostosowane do indywidualnych potrzeb – polecamy także informacje na: Acuvue

Soczewki okresowe

 

Podstawowy podział, jeśli chodzi o rodzaje soczewek, dotyczy okresu ich użytkowania. Na rynku dostępne są między innymi soczewki: jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne czy roczne. Najczęstszy wybór pada na soczewki miesięczne, które są kompromisem między wygodą noszenia, a ich wydajnością. Wystarczy pamiętać o tym, aby po 30 dniach użytkowania wymienić je na nową parę. Popularne są także soczewki jednodniowe, zwane także jednorazowymi. Znajdują one szczególne zastosowanie wśród osób, które tylko okazyjnie chcą nosić soczewki kontaktowe.

Soczewki do ciągłego noszenia

Specyficzną grupą soczewek są soczewki do ciągłego noszenia przez 30 dni i 30 nocy. To idealne rozwiązanie dla tych, których tryb życia uniemożliwia regularną pielęgnację soczewek kontaktowych, na przykład ze względu na rodzaj pracy. Warto jednak pamiętać, że nawet soczewki do ciągłego noszenia dobrze jest raz na jakiś czas zdjąć i odpowiednio wyczyścić płynem do soczewek.

Soczewki toryczne

 

Astygmatyzm wcale nie wyklucza noszenia soczewek kontaktowych. Przeciwnie, istnieją specjalne soczewki toryczne, dostosowane nawet do dużej wady wzroku z astygmatyzmem. Soczewki tego typu charakteryzują się jednak większą ilością parametrów, stąd ich dobór poprzedzony musi być dokładnym badaniem lekarskim.

Soczewki kosmetyczne

Soczewki kontaktowe bez wątpienia służą do korekcji wzroku. Istnieje jednak grupa soczewek, których głównym zadaniem jest zmiana wyglądu tęczówki oka. Mogą być więc stosowane na specjalną okazję czy przy potrzebie zmiany wizerunku. Spełniają one także funkcję poprawy wyglądu oka przy niektórych wadach w budowie oka.