W pierwszych latach życia dzieci jednym z częściej pojawiających się problemów związanych z pielęgnacją są odparzenia. Najczęściej ich przyczyną jest nadmierny kontakt skóry niemowlaka z wilgotną i brudną pieluszką. Odparzenia i wszelkiego rodzaju stany zapalne powstające w ich wyniku związane są przede wszystkim z drażniącym działaniem amoniaku, który zawarty jest w moczu, a także faktem, że bariera ochronna skóry malucha nie została jeszcze w pełni wykształcona. Niejednokrotnie winą za pogorszenie stanu skóry można obarczyć także środki chemiczne (np. proszki do prania), zmianę składu stolca lub leki, które mogło przyjmować dziecko. Pierwszy objaw to najczęściej zaczerwienienie pojawiające się w okolicach intymnych. Istotne jest, aby starać się jak najszybciej wyeliminować ten objaw, ponieważ zaniedbanie go może doprowadzić do rozwoju pieluszkowego zapalenia skóry. Niemowlę narażone na długotrwałe odparzenia odczuwa duży dyskomfort w wyniku każdego kontaktu z pieluszką i często płacze. W skrajnych przypadkach może nawet dojść do podwyższenia temperatury a w konsekwencji niezbędne może okazać się zastosowanie antybiotyków.

Sposobów walki z odparzeniami jest kilka, jednak podstawową rolę odgrywa tutaj higiena i właściwa pielęgnacja niemowlaka. Najważniejsza jest odpowiednia częstotliwość zmieniania pieluchy (co dwie godziny i po każdej kupce) i utrzymanie delikatnych stref malucha w czystości. Obecnie z przychodzą pomocą nam chusteczki nawilżające, których możemy używać przy każdej zmianie pieluszki. Jeśli nie mamy do nich dostępu, z powodzeniem można wykorzystać do tego celu waciki nasączone letnią wodą.

Dobrze nawilżona skóra lepiej opiera się podrażnieniom, dlatego też nie należy zapominać o tym aby po wieczornej kąpieli nasmarować pupę niemowlaka oliwką lub specjalnym balsamem. Niegdyś pomocny był puder dla niemowląt i różnego typu zasypki na bazie talku jednak obecnie zaleca się rozważne stosowanie pudru ze względu na fakt, iż gromadzi on wilgoć, a w wyniku czego zbryla się i zwiększa ryzyko podrażnień. W dzisiejszych czasach do walki z odparzeniami producenci podsuwają nam coraz szerszy arsenał maści i kremów zawierających składniki natłuszczające i łagodzące (alantoina i pantenol) oraz często tlenek cynku, który dodatkowo działa antybakteryjnie i ściągająco na skórę. Dostęp do świeżego powietrza również bardzo sprzyja gojeniu podrażnionej, odparzeniami skóry. Dlatego też dobrze jest pozwolić maluchowi kilka razy dziennie poleżeć bez pieluszki, z czystą i suchą pupą.

Warto pamiętać o tych podstawowych zasadach pielęgnacji niemowlaka, gdyż sucha i zdrowa skóra pupy znacząco zwiększa komfort dziecka i jego rodziców.

http://www.johnsonsbaby.com.pl/