Jeśli jesteś kobietą, koniecznie powinnaś rozumieć fizjologiczne zmiany, jakie zachodzą w Twoim ciele. W tym artykule opiszemy przystępnie, co to jest miesiączka i dlaczego nie należy jej się obawiać, ani wstydzić.

„Te dni”, menstruacja czy miesiączka?

Niezależnie od tego, jak lubisz ją nazywać, pamiętaj o tym, że nie jest to cokolwiek, czego powinnaś się wstydzić. Okres jest objawem dojrzałości cielesnej kobiety i nie powinien być przez nikogo dyskredytowany. Odpowiadając na pytanie, co to jest miesiączka, koniecznie trzeba podkreślić: na pewno nie jest chorobą. Chociaż zmienia się Twoje samopoczucie fizyczne, najczęściej na gorsze – nie oznacza to, że z Twoim ciałem dzieje się coś złego. To naturalne!

No dobrze, ale co się dzieje?

Każda kobieta rodzi się z kilkudziesięcioma tysiącami komórek jajowych, które znajdują się w pęcherzykach Graffa umiejscowionych w jajnikach. Od momentu osiągnięcia dojrzałości płciowej (wiek może być naprawdę różny: od 8 do kilkunastu lat), w ciele każdej kobiety, co miesiąc pęka jeden z pęcherzyków, uwalniając komórkę jajową. Ta wędruje przez jajowód – nazywamy to owulacją i w tym czasie kobieta jest najbardziej płodna. W czasie przed owulacją i w jej trakcie, macica szykuje się na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej – obrasta naczyniami krwionośnymi, z których później wykształca się łożysko, w jakim rozwija się płód. Jeżeli nie dojdzie do zapłodnienia – spotkania komórki jajowej z plemnikiem – to, co wykształciła macica, musi pozostać złuszczone. Miesiączka to swego rodzaju oczyszczanie się Twojego organizmu.

Skąd tyle krwi?

Chociaż może Ci się wydawać, że w trakcie kilku dni okresu tracisz dużo krwi – nie jest to prawdą. Większość płynu, który gromadzi się w podpaskach czy tamponach, to śluz barwiony krwią. Pamiętaj, że żadna zdrowa kobieta w trakcie okresu nie może się wykrwawić – to mit!

Dlaczego się źle czuję?

Miesiączka może powodować, że czujesz bóle brzucha, wrażliwe piersi, wahania nastrojów i napady głodu. To naturalne i związane jest ze zmianą poziomu hormonów w Twoim organizmie. Jeśli dolegliwości są bardzo silne, skontaktuj się z lekarzem ginekologiem, który przepisze Ci środku uśmierzające dolegliwości. W większości przypadków jednak wystarczają zwykłe tabletki przeciwbólowe, ciepły koc, ulubiona herbata i dużo wyrozumiałości dla siebie samej.

O.B. i dojrzewanie

http://www.myob.pl/jak-zmienia-sie-jej-cialo