Odciski są problemem, który dotyczy każdego z nas, są to zgrubienia twardej, obumarłej skóry. Niewygodne obuwie, nadwaga, praca fizyczna, podskórne nierówności kostne lub wady w budowie stopy, to wszystko prowadzi do powstania wyżej wspomnianych zgrubień skórnych.

Dowiedz się więcej na: https://www.compeed.pl/content/compeed%C2%AE-plastry-na-odciski-mi%C4%99dzy-palcami

PODZIAŁ ODCISKÓW

Odciski na stopach dzielą się na rozległe, zwykle miękkie modzele bez wyraźnych granic, oraz nagniotki będące ziarnistymi zgrubieniami w kształcie stożka. Dbając o higienę naszych stóp poprzez nawilżanie, systematyczne złuszczanie zrogowaciałego naskórka, noszenie wygodnego obuwia czy też specjalnych wkładek znacznie zmniejszamy ryzyko, że kiedykolwiek pojawi się u nas odcisk na stopie. Jeśli jednak już do tego dojdzie obecnie najpopularniejszą metodą by sobie z tym poradzić stały się plastry na odciski. Nakleja się je w miejscu zrogowacenia i po kilkudniowej kuracji ściąga, następnie usuwając pozostałości powstałej wcześniej zmiany skórnej specjalnym peelingiem.

Wspomniane wcześniej nagniotki łatwo pomylić z brodawką pospolitą. W rozróżnieniu pomaga nam przede wszystkim rdzeń odcisku, występujący na środku zrogowacenia w postaci czarnego punktu, a także fakt, iż brodawka zaczyna krwawić po jej rozcięciu.

Jeśli nasz odcisk na palcu bądź podeszwie stopy stale do nas powraca, a plastry na odciski nie pomagają zaleca się udanie do chirurga. Samodzielnego usuwania odcisków nie zaleca się także w przypadku problemów z układem krążenia bądź cukrzycy. Zabieg usunięcia zmiany wykonywany jest pod znieczuleniem i zostawia niewielki ślad.